A long, current-carrying solenoid with an air core has 1800 turns per meter of length and a radius of 0.0165 m. A coil of 210 turns is wrapped tightly around the outside of the solenoid, so it has virtually the same radius as the solenoid. What is the mutual inductance of this system

Respuesta :

Answer:

The mutual inductance is  [tex]M = 0.000406 \ H[/tex]

Explanation:

From the question we  are told that

    The  number of turns per unit length  is  [tex]N = 1800[/tex]

    The radius is  [tex]r = 0.0165 \ m[/tex]

     The  number of turns of the solenoid is  [tex]N_s = 210 \ turns[/tex]

   

Generally the mutual inductance of the  system is mathematically represented as

       [tex]M = \mu_o * N * N_s * A[/tex]

Where A is the cross-sectional area of the system which is mathematically represented as

       [tex]A = \pi * r^2[/tex]

substituting values

      [tex]A = 3.142 * (0.0165)^2[/tex]

       [tex]A = 0.0008554 \ m^2[/tex]

also   [tex]\mu_o[/tex] is the permeability of free space with the value  [tex]\mu_o = 4\pi * 10^{-7} N/A^2[/tex]

So  

      [tex]M = 4\pi * 10^{-7} *1800 * 210 * 0.0008554[/tex]

      [tex]M = 0.000406 \ H[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS