Answer:
0.008303 mol and 0.0997 g
Explanation:
From Avogadro's hypothesis, we understood that 1 mole of any substance contains 6.022×10²³ atoms.
This implies that 1 mole of carbon also contains 6.022×10²³ atoms.
Next, we shall determine the mole of carbon that contains 5.0×10²¹ atoms. This can be obtained as follow:
1 mole of carbon contains 6.022×10²³ atoms.
Therefore, Xmol of carbon will contain 5.0×10²¹ atoms i.e
Xmol of carbon = 5.0×10²¹ / 6.022×10²³
Xmol of carbon = 0.008303 mole
Therefore, 0.008303 mole of carbon contains 5.0×10²¹ atoms.
Finally, we shall determine the mass of carbon. This can be obtained as follow:
Mole of carbon = 0.008303 mole
Molar mass of carbon = 12.01 g/mol
Mass of Carbon =.?
Mole = mass /Molar mass
0.008303 = mass of carbon/12.01
Cross multiply
Mass of Carbon = 0.008303 x 12.01
Mass of Carbon = 0.0997 g.