Respuesta :

Answer:

The angle of refraction is 28.68°

Explanation:

Given data

angle of incidence, i=40°

angle of refraction,r = ?

index of refraction u=  1.33

applying the formula

[tex]u=\frac{ sin i}{ sin r}[/tex]

According to Snell's law, the incident, normal and refracted rays all act on the same point.

Substituting and solving for r we have.

[tex]1.33= \frac{sin (40)}{sin (r)} \\\\sin(40)= 1.33* sin(r)\\\0.642= 1.33* sin(r)[/tex]

divide both sides by 1.33 we have

[tex]sin(r)= \frac{0.642}{1.33} \\\sin(r)= 0.48\\\r= sin^-^10.48\\\r= 28.68[/tex]

r= 28.68°

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico