A cylindrical capacitor is made of two thin-walled concentric cylinders. The inner cylinder has radius 5 mm , and the outer one a radius 11 mm . The common length of the cylinders is 160 m . What is the potential energy stored in this capacitor when a potential difference 6 V is

Respuesta :

Answer:

The  potential energy is [tex]PE = 2.031 *10^{-7} \ J[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

    The inner radius is  [tex]r_i = 5 \ mm = 0.005 \ m[/tex]

      The outer radius is  [tex]r_o = 11 \ mm = 0.011 \ m[/tex]

     The  common length is  [tex]l = 160 \ m[/tex]

      The  potential  difference is   [tex]V = 6 \ V[/tex]

Generally the capacitance of the cylindrical capacitor is mathematically represented as

       [tex]C = \frac{2 \pi * k * \epsilon_o }{ ln \frac{ r_o }{r_i} } * l[/tex]

Where  [tex]\epsilon _o[/tex] is the permitivity of free space with the values [tex]\epsilon _o = 8.85*10^{-12} \ m^{-3} \cdot kg^{-1}\cdot s^4 \cdot A^2[/tex]

and  k  is the dielectric constant  of the dielectric material here the  dielectric material is free space so  k  =   1

     Substituting values

             [tex]C = \frac{2* 3.142 * 1 * 8.85*10^{-12} }{ ln \frac{ 0.011}{0.005} } * 160[/tex]

             [tex]C = 1.129 *10^{-8} \ F[/tex]

The potential energy stored is mathematically represented as

       [tex]PE = \frac{1}{2} * C * V ^2[/tex]

substituting values

      [tex]PE = 0.5 * 1.129 *10^{-8} * (6)^2[/tex]

      [tex]PE = 2.031 *10^{-7} \ J[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS