A cube of metal has a mass of 11 grams and a volume of 1 cm . When fully submerged in water this metal cube hanging from an accurate spring scale will weigh what amount?

Respuesta :

Answer:

0.098 N

Explanation:

From the question,

Spring scale reading = W-U............... Equation 1

Where W = weight of the cube, U = upthrust.

W = mg

Where m =  mass of the cube, g = acceleration due to gravity.

Given: m = 11 g = 0.011 kg, g = 9.8 m/s².

W = 0.011(9.8)

W = 0.1078 N.

From Archimedes principle,

Upthrust = weight of water displaced.

U = (Density of water×volume of metal cube)×acceleration due to gravity.

U = (D×V)g

Given: D = 1000 kg/m², V = 1 cm³ = (1/1000000) = 1×10⁻⁶ m³, g - 9.8 m/s²

U = 1000(9.8)(10⁻⁶)

U = 0.0098 N.

Substitute the value of W and U into equation 1

Reading of the spring scale = 0.1078-0.0098

Reading of the spring scale = 0.098 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico