Answer: The investment will be 6314 after 9 years.
Step-by-step explanation:
Formula to calculate the accumulated amount in t years:
[tex]A=P(1+r)^t[/tex], whereP= principal amount, r= rate of interest ( in decimal)
Given: P = $4,625
r= 3.52% = 0.0352
t= 9 years
Then, the accumulated amount after 9 years would be:
[tex]A=4625(1+0.0352)^9\\\\=4625(1.0352)^9\\\\=4625(1.36527)\approx6314[/tex]
Hence, the investment will be 6314 after 9 years.