Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
The surface area of a cone is:
● Sa = Pi*r^2 +Pi*r*l
r is the radius and l is the slant heigth
The diameter of this cone is 12 inches so the radius is 6 (12/2=6).
●Sa = Pi*36 +Pi*6*10
●Sa = 301.59 in^2
Answer:
pi (6) * 10+ pi ( 6)^2
Step-by-step explanation:
The surface area of a cone is given by
SA = pi rl +pi r^2 where r is the radius and l is the slant height
We know the diameter is 12 so the radius is 12/2 = 6
SA = pi (6) * 10+ pi ( 6)^2