Answer:
Option B.. $50,000
Explanation:
DATA
Coupon rate = 5%
issue value = 2000,000
Time period = 6months ( April 1 to October 1)
Expenditure = ?
Solution
Expenditure recorded by the debt service fund can be calculated as
Expenditure = Issue value x Coupon rate x time period
Expenditure = 2,000,000 x 5% x6/12
Expenditure = 50,000
Option B.. $50,000 would be the correct answer