Each side of a metal plate is illuminated by light of different wavelengths. The left side is illuminated by light with λ0 = 500 nm and the right side by light of unknown λ. Two electrodes A and B provide the stopping potential for the ejected electrons. If the voltage across AB is VAB=1.2775 V, what is the unknown λ?

Respuesta :

Answer:

The  wavelength is  [tex]\lambda = 1029 nm[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

    The  wavelength of the left light is  [tex]\lambda_o = 500 nm = 500 *10^{-9} \ m[/tex]

      The  voltage across A  and  B is  [tex]V_{AB } = 1.2775 \ V[/tex]

Let the stopping potential  at A  be [tex]V_A[/tex] and the electric potential at B  be  [tex]V_B[/tex]

The voltage across A and B is mathematically represented as

      [tex]V_{AB} = V_A - V_B[/tex]

Now  According to Einstein's photoelectric equation the stopping potential at A for the ejected electron from the left side  in terms of electron volt is mathematically represented as

        [tex]eV_A = \frac{h * c}{\lambda_o } - W[/tex]

Where  W is the work function of the metal

             h is the Planck constant with values  [tex]h = 6.626 *10^{-34} \ J \cdot s[/tex]

             c  is the speed of light with value [tex]c = 3.0 *10^{8} \ m/s[/tex]

And  the stopping potential at B for the ejected electron from the right side  in terms of electron volt is mathematically represented as

          [tex]eV_B = \frac{h * c}{\lambda } - W[/tex]

So  

      [tex]eV_{AB} = eV_A - eV_B[/tex]

=>    [tex]eV_{AB} = \frac{h * c}{\lambda_o } - W - [\frac{h * c}{\lambda } - W][/tex]

=>   [tex]eV_{AB} = \frac{h * c}{\lambda_o } - \frac{h * c}{\lambda }[/tex]

=>   [tex]\frac{h * c}{\lambda } = \frac{h * c}{\lambda_o } -eV_{AB}[/tex]

=>  [tex]\frac{1}{\lambda } =\frac{1}{\lambda_o } - \frac{ eV_{AB}}{hc}[/tex]

Where e is the charge on an electron with the value  [tex]e = 1.60 *10^{-19} \ C[/tex]

=>   [tex]\frac{1}{\lambda } = \frac{1}{500 *10^{-9} } - \frac{1.60 *10^{-19} * 1.2775}{6.626 *10^{-34} * 3.0 *10^{8}}[/tex]      

=>  [tex]\frac{1}{\lambda } = 9.717*10^{5} m^{-1}[/tex]  

=>   [tex]\lambda = 1.029 *10^{-6} \ m[/tex]

=>   [tex]\lambda = 1029 nm[/tex]

     

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico