Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following information:
Sales= 10,000 units
Production= 11,000
Standard hours= 0.5
Standard cost= $15
We can calculate the total direct labor cost and the direct labor cost regarding the cost of goods sold.
Total direct labor cost= (11,000*0.5)*15= $82,500
Direct labor for cogs= (10,000*0.5)*15= $75,000