Respuesta :

Answer:

7.5 m/s²

Explanation:

The following data were obtained from the question:

Initial velocity (u) = 21 m/s

Final velocity (v) = 36 m/s

Time (t) = 2 secs

Acceleration (a) =..?

The acceleration of an object is simply defined as the rate of change of velocity of the object with time. Mathematically, it is represented as:

Acceleration (a) = (final velocity (v) – initial velocity (u)) / time (t)

a = (v – u)/t

With the above formula, we can determine the acceleration of the roller coaster as follow:

a = (v – u)/t

a = (36 – 21)/2

a = 15/2

a = 7.5 m/s²

Therefore, the acceleration of the roller coaster is 7.5 m/s².

ACCESS MORE
EDU ACCESS