Astronomers have recently observed stars orbiting at very high speeds around an unknown object near the center of our galaxy. For stars orbiting at distances of about 1014 m from the object, the orbital velocities are about 106 m/s. Assume the orbits are circular, and estimate the mass of the object, in units of the mass of the sun (MSun = 2x1030 kg). If the object was a tightly packed cluster of normal stars, it should be a very bright source of light. Since no visible light is detected coming from it, it is instead believed to be a supermassive black hole.

Respuesta :

Answer:

The mass of the object is 745000 units of the sun

Explanation:

We know that the centripetal force with which the stars orbit the object is represented as

[tex]F_{c}[/tex] = [tex]\frac{mv^{2} }{r}[/tex]

and this centripetal force is also proportional to

[tex]F_{c}[/tex] = [tex]\frac{kMm}{r^{2} }[/tex]

where

m is the mass of the stars

M is the mass of the object

v is the velocity of the stars = 10^6 m/s

r is the distance between the stars and the object = 10^14 m

k is the gravitational constant = 6.67 × 10^-11 m^3 kg^-1 s^-2

We can equate the two centripetal force equations to give

[tex]\frac{mv^{2} }{r}[/tex] = [tex]\frac{kMm}{r^{2} }[/tex]

which reduces to

[tex]v^{2}[/tex] = [tex]\frac{kM}{r}[/tex]

and then finally

M = [tex]\frac{rv^{2} }{k}[/tex]

substituting values, we have

M = [tex]\frac{10^{14}*(10^{6})^{2} }{6.67*10^{-11} }[/tex] = 1.49 x 10^36 kg

If the mass of the sun is 2 x 10^30 kg

then, the mass of the the object in units of the mass of the sun is

==> (1.49 x 10^36)/(2 x 10^30) = 745000 units of sun

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico