Answer:
Distance between balloon and a is = 383.67 m
Step-by-step explanation:
The given situation can be represented as the given diagram as attached in the answer area.
cd = 384 m
cb = 200 m
[tex]\angle adb = 33^\circ[/tex]
To find:
Distance between balloon and a i.e. side ad = ?
Solution:
First of all, let us consider the right angled [tex]\triangle bcd[/tex].
We know the trigonometric identity that:
[tex]tan\theta = \dfrac{Perpendicular}{Base}[/tex]
[tex]tan\angle cbd =\dfrac{cd}{cb}\\\Rightarrowtan\angle cbd =\dfrac{384}{200}\\\Rightarrowtan\angle cbd =1.92\\\Rightarrow \angle cbd = tan^{-1}(1.92) = 62.49^\circ[/tex]
Now, using the external angle property for the external [tex]\angle cbd[/tex] for the [tex]\triangle abd[/tex]:
(External angle is equal to the sum of two opposite angles of the triangle.)
[tex]\angle cbd = \angle adb+\angle a[/tex]
[tex]\Rightarow \angle a =62.49-33 =29.49^\circ[/tex]
Now, let us consider the right angled [tex]\triangle acd[/tex].
We have the value of [tex]\angle a[/tex] and perpendicular dc.
We have to find the hypotenuse ad.
Let us use the sine identity:
[tex]sin\theta =\dfrac{Perpendicular}{Hypotenuse}\\\Rightarrow sin\angle a =\dfrac{cd}{ad}\\\Rightarrow sin(29.49^\circ) =\dfrac{384}{ad}\\\Rightarrow ad = \dfrac{384}{0.49}\\\Rightarrow \bold{ad = 783.67\ m}[/tex]
So, the answer is:
Distance between balloon and [tex]\bold{a}[/tex] is = 383.67 m