contestada

On an uphill hike Ted climbs at 3mph. Going back down, he runs at 5mph. If it takes him forty minutes longer to climb up than run down, then what is the length of the hike?

Respuesta :

Answer:

10 miles

Step-by-step explanation:

3 mi/1 hr  x (h hours + 2/3 hr) = 5 mi/1 hr  x  h hours

3h + 2 = 5h

2 = 2h

h = 1 hour

3mi/hr  x 1 2/3 hr = 5 miles

5 mi/hr x  1 hr = 5 miles

He hiked 10 miles. (

ACCESS MORE
EDU ACCESS