Answer:
63.44 rad/s
Explanation:
mass of bullet = 3.3 g = 0.0033 kg
initial velocity of bullet [tex]v_{1}[/tex] = 250 m/s
final velocity of bullet [tex]v_{2}[/tex] = 140 m/s
loss of kinetic energy of the bullet = [tex]\frac{1}{2}m(v^{2} _{1} - v^{2} _{2})[/tex]
==> [tex]\frac{1}{2}*0.0033*(250^{2} - 140^{2} )[/tex] = 70.785 J
this energy is given to the stick
The stick has mass = 250 g =0.25 kg
its kinetic energy = 70.785 J
from
KE = [tex]\frac{1}{2} mv^{2}[/tex]
70.785 = [tex]\frac{1}{2}*0.25*v^{2}[/tex]
566.28 = [tex]v^{2}[/tex]
[tex]v= \sqrt{566.28}[/tex] = 23.79 m/s
the stick is 1.5 m long
this energy is impacted midway between the pivot and one end of the stick, which leaves it with a radius of 1.5/4 = 0.375 m
The angular speed will be
Ω = v/r = 23.79/0.375 = 63.44 rad/s