Answer:
W = 1413.75 J
Explanation:
It is given that,
Mass of car, m = 650 kg
Initial speed of the car, u = 0.7 m/s
Let a man pushes the car, increasing the speed to 2.2 m/s, v = 2.2 m/s
Let us assume to find the work done by the man. According to the work energy theorem, work done is equal to the change in kinetic energy.
[tex]W=\dfrac{1}{2}m(v^2-u^2)\\\\W=\dfrac{1}{2}\times 650\times ((2.2)^2-(0.7)^2)\\\\W=1413.75\ J[/tex]
So, the work done by the car is 1413.75 J.