Respuesta :

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Speed of the train is:

  • 60 km / y min

And average speed is:

  • 400 km / h =         replacing 1 h with 60 min
  • 400 km/ 60 min = 20 km /3 min = 60 km / 9 min

Comparing the two above, we see  y= 9

ACCESS MORE
EDU ACCESS