Darwin Inc. sells a particular textbook for $20. Variable expenses are $14 per book. At the current volume of 50,000 books sold per year the company is just breaking even. Given these data, the annual fixed expenses associated with the textbook total:

Respuesta :

Answer:

Fixed costs= $300,000

Explanation:

Giving the following information:

Selling price per unit= $20

Variable expenses= $14

Break-even point in units= 50,000

To calculate the fixed costs, we need to use the following formula:

Break-even point in units= fixed costs/ contribution margin per unit

50,000= fixed costs / (20 - 14)

50,000*6= fixed costs

Fixed costs= $300,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS