2) A firm sells two products. Product R sells for $20; its variable cost is $6. Product S sells for $50; its variable cost is $30. Product R accounts for 60 percent of the firm's sales, while S accounts for 40 percent. The firm's fixed costs are $4 million annually. Calculate the firm's break-even point in dollars.

Respuesta :

fichoh

Answer:

$6896551.7

Explanation:

Given the following :

Product R:

Selling price = $20

Variable cost = $6

Product S:

Selling price = $50

Variable cost = $30

Firm's fixed cost = $4, 000,000

Break-even point dollars = (Fixed cost /Contribution margin ratio)

Contribution margin : selling price - variable cost

Product R: $(20 - 6) = $14

Contribution margin ratio = ($14/$20) * 60% = 0.42

Product S: $(50 - 30) = $20

Contribution margin ratio = ($20/$50) * 40% = 0.16

Sum of contribution margin ratio for both products = (0.42 + 0.16) = 0.58

Break-even point dollars = (Fixed cost /sum of Contribution margin ratio)

= $4,000,000/0.58

= $6896551.7

ACCESS MORE
EDU ACCESS