Answer:
Total variable cost= $71,940.54
Explanation:
Giving the following information:
The total variable cost of goods sold this month is $72,490.
Variable selling and administrative cost is $22 per unit sold.
350 units are produced and 314 units are sold this month.
First, we need to calculate the unitary variable cost per unit:
Unitary production cost= 72,490/350= $207.11
Now, we can calculate the total variable cost:
Total variable cost= (207.11 + 22)*314= $71,940.54