Respuesta :
Answer:
2100
Step-by-step explanation:
it will be 3000×30/100
=which is 300×3 =900
so 3000-900 =2100
so the cost of the trouser will be 2100
Answer:
The answer is
$ 2100
Step-by-step explanation:
A discount of 30% means the price has been reduced by 30% .
In order to find the new price first calculate the 30% discount and subtract it from the original price
That's
30/ 100 × $ 3000 = $ 900
So the price the buyer will pay for the trouser is
$ 3000 - $ 900
= $ 2100
Hope this helps