Respuesta :
pH is the potential of hydrogen that can be determined by the hydrogen or hydroxide ion concentration. 10 mL is the amount required of 0.1 M to neutralize.
What is pH?
pH estimates the acidic and the basicity of the solution when a solute is dissolved in the solvent.
Sulfuric acid is dissociated as:
H₂SO₄(aq) ⇌ H⁺(aq) + HSO₄⁻(aq)
pH is calculated as:
pH = -log [H⁺]
[H⁺] = 1x10⁻⁸ M
The moles in 10,000 L is, 10000L × 1x10⁻⁸ = 0.0001 moles
Moles of sulfuric acid required:
0.0001 moles × ( 1 mol H2SO4 ÷ 1 mol H⁺) = 0.001 moles
Further, volume is calculated as:
0.001 × (1L ÷ 0.1moles) = 0.01 L
Therefore, 10 mL of 0.1 M acid is needed to neutralize.
Learn more about pH and volume here:
https://brainly.com/question/23582578
#SPJ2