In the United States, the mean age of men when they marry for the first time follows the normal distribution with a mean of 24.7 years. The standard deviation of the distribution is 2.8 years. For a random sample of 60 men, what is the likelihood that the age when they were first married is less than 25.2 years

Respuesta :

Answer:

The likelihood is [tex]P(X < 25.2) = 0.91668[/tex]

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

     The population mean is  [tex]\mu = 24.7 \ years[/tex]

      The standard deviation is  [tex]\sigma = 2.8 \ years[/tex]

      The sample size is [tex]n = 60 \ men[/tex]

       The  consider random value is  x =  25.2  years

Given that mean age is normally distributed, the likelihood that the age when they were first married is less than x is mathematically represented as

          [tex]P(X < x) = P( \frac{X - \mu }{\sigma_{\= x }} < \frac{x - \mu }{\sigma_{\= x }} )[/tex]

Generally  [tex]\frac{X - \mu }{ \sigma_{\= x}} = Z (The \ standardized \ value \ of \ X )[/tex]

So

      [tex]P(X < x) = P(Z< \frac{x - \mu }{\sigma_{\= x }} )[/tex]

Where [tex]\sigma_{\= x }[/tex] is the standard error of the sample mean which mathematically evaluated as

       [tex]\sigma_{\= x } = \frac{ \sigma }{\sqrt{n} }[/tex]

substituting values

      [tex]\sigma_{\= x } = \frac{ 2.8 }{\sqrt{ 60 } }[/tex]

      [tex]\sigma_{\= x } = 0.3615[/tex]

So  

     [tex]P(X < 25.2) = P(Z< \frac{ 25.2 - 24.7 }{0.3615} )[/tex]

     [tex]P(X < 25.2) = P(Z< 1.3831 )[/tex]

From z-table the value for  P(Z<    1.3831  ) is [tex]P(Z < 1.3831 ) = 0.91668[/tex]

  So

        [tex]P(X < 25.2) = 0.91668[/tex]

   

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico