Respuesta :
Answer:
Option A
Explanation:
Acceleration will be obviously zero when Force = 0
That is how:
Force = Mass * Acceleration
So, If force = 0
0 = Mass * Acceleration.
Dividing both sides by Mass
Acceleration = 0/Mass
Acceleration = 0 m/s²
Answer:
[tex]\boxed{\mathrm{A. \: It \: will \: be \: 0 \: meters \: per \: second \: per \: second. }}[/tex]
Explanation:
[tex]\mathrm{force=mass \times acceleration}[/tex]
The force is given 0 newtons.
[tex]\mathrm{force=0 \: N}[/tex]
Plug force as 0.
[tex]\mathrm{0=mass \times acceleration}[/tex]
Divide both sides by mass.
[tex]\mathrm{\frac{0}{mass} =acceleration}[/tex]
[tex]\mathrm{0 =acceleration}[/tex]
[tex]\mathrm{acceleration= 0\: m/s/s}[/tex]