The following table shows the cost for 4 fruits. For example, apples cost $6 for 5 pounds. -------------------------------------------- Fruit: Cost: pounds: Apples: $6 6 Bananas: $4 5 Peaches: $5 4 Kiwis: $9 6 -------------------------------------------- Which Type of fruit has a cost of $1.25 per pound? A. Apples B. Bananas C. Peaches D. Kiwis

Respuesta :

ciqarz

Answer:

C. Peaches

Step-by-step explanation:

To find the cost of each fruit per pound, divide the cost of the fruit by how many pounds of it there are.

Apples: $6 ÷ 6 = $1

Bananas: $4 ÷ 5 = $0.80

Peaches: $5 ÷ 4 = $1.25

Kiwis: $9 ÷ 6 = $1.50

The type of fruit that has a cost of $1.25 per pound is peaches.

Hope that helps.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico