Answer:
Paul.
Step-by-step explanation:
If you divide the cost of the shirts by the number of shirts, you can determine the price of each individual shirt.
John bought 3 shirts for $45
45/3 = 15
John paid $15 for each shirt
Paul bought 4 shirts for $54
54/4 = 13.50
Paul paid $13.50 for each shirt
Walter bought 9 shirts for $126
129/9 = 14
Walter bought 9 shirts for $14
Paul got the best deal.