A particle moving along the x axis has a position given by x = 54t - 2.0t3 m. At the time t = 3.0 s, the speed of the particle is zero. Which statement is correct?

Respuesta :

Answer:

v=54-6t^2, 54-6 (9)=0

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico