Tizi
contestada

If Ahmed scored 45% in a test and the maximum mark was 60, what was his mark for the test?​

Respuesta :

Answer: 27

Step-by-step explanation:

45% is equal to .45.

.45 x 60 = 27.

If we multiply .45 by 60, we get 27. Therefore, Ahmed got 27 marks out 60.

If you want to check your answer, you can divide 27/60 to get .45.

Answer:

[tex]\boxed{27 \ Marks}[/tex]

Step-by-step explanation:

Total Marks = 60

Ahmed Scored in the test = 45% of 60

=> [tex]\frac{45}{100} * 60[/tex]

=> [tex]\frac{45}{10} * 6[/tex]

=> 4.5 * 6

=> 27 Marks

ACCESS MORE
EDU ACCESS