Respuesta :

Answer: 34.64 m

Step-by-step explanation:

Given: A boat is 60 m from the base of a lighthouse.

The angle of depression between the lighthouse and the boat is 37°.

By using trigonometric ratios :

[tex]\tan x=\dfrac{\text{Side opposite to }x}{\text{Side adjacent to }x}[/tex]

here x= 37°, side opposite to x = height of lighthouse (h) , side adjacent to x = 60 m

[tex]\tan 37^{\circ}=\dfrac{h}{60}\\\\\Rightarrow\ 0.57735=\dfrac{h}{60}\\\\\Rightarrow\ h= 60\times0.57735\approx34.64[/tex]

Hence, the lighthouse is 34.64 m tall.

Ver imagen JeanaShupp
ACCESS MORE
EDU ACCESS