Respuesta :
Answer:
The number of moles of solute present in 4.00 L of an 8.30 M solution is 33.2
Explanation:
The Molarity (M) or Molar Concentration is the number of moles of solute per liter of solution; in other words it is the number of moles of solute that are dissolved in a given volume.
The molarity of a solution is calculated by dividing the moles of the solute by the volume of the solution:
[tex]Molarity=\frac{number of moles of solute}{volume}[/tex]
Molarity is expressed in units ([tex]\frac{moles}{liter}[/tex]) or M.
In this case:
- molarity= 8.30 M
- number of moles of solute= ?
- volume= 4.00 L
Replacing:
[tex]8.30 M=\frac{number of moles of solute}{4 L}[/tex]
Solving:
number of moles of solute= 8.30 M* 4 L= 8.30 [tex]\frac{moles}{liter}[/tex] * 4 L
number of moles of solute =33.2
The number of moles of solute present in 4.00 L of an 8.30 M solution is 33.2