Answer:
4.12%
Explanation:
Given that:
Payment of dividend per year = $3.50
Issue price of preferred stock = $85
(Note: Assumed that $85 is the face value of the preferred stock)
Hence, the formula for Required return = Dividend per year/ face value of the stock
= $3.5/ $85 = 0.0411764705
Then converting the answer to percentage, we have
0.0411764705 * 100% = 4.1764705
Therefore, the required return is = 4.12% (approximately)