Answer: 24%
Explanation:
The following information can be gotten from the question:
Current Assets = $ 400,000
Total Assets = 895,000
Cost of Goods = Sold 655,000
Gross Profit = 205,000
Net Income = 125,000
Gross profit percent will be:
Gross profit/(Gross profit + cost of goods sold) × 100
= 205,000/(205,000 + 655,000) × 100
= 205000/860,000 × 100
= 23.8%
= 24%