Answer:
a.Purchase of Land
Land $6,110,400 (debit)
Cash $6,110,400 (credit)
b.Machinery Costs
Land $723,600 (debit)
Accounts Payable $723,600 (credit)
c. $314,830
d. $37,282.50
Explanation:
Purchase of Land
Land $6,110,400 (debit)
Cash $6,110,400 (credit)
Machinery Costs
Land $723,600 (debit)
Accounts Payable $723,600 (credit)
Depletion Expense = Cost of Asset / Expected Total Contents in Units × Number of Units taken in the Period.
= $6,110,400 / 8,040,000 tons × 414,250 tons
= $314,830
Depreciation Expense = Cost of Asset / Expected Total Contents in Units × Number of Units taken in the Period.
= $723,600 / 8,040,000 tons × 414,250 tons
= $37,282.50