Respuesta :
Answer:
The work done on the ball by the tension force is 0 J.
Explanation:
The work can be calculated as follows:
[tex]W = |F|\cdot |d|cos(\theta)[/tex]
Where:
F: is the tension force = 10 N
d: is the displacement = ball's circumference = 3 m
θ: is the angle between the force and the distance = 90°
Hence, the work is:
[tex]W = |10| \cdot |3| cos(90) = 0 J[/tex]
Since the tension force and the displacement vector are orthogonal, the work done on the ball is zero.
Therefore, the work done on the ball by the tension force is 0 J.
I hope it helps you!
The work done on the ball by the 10 N tension force is zero ( 0 Joules).
Given that:
- the circumference(displacement d) of the ball = 3 m
- the tension force of the ball = 10 N
- the angle θ between the tension force and the displacement =90°
∴
Using the work equation;
W = F × d cos θ
W = 10×3× cos (90)
W = 10 × 3 × 0
W = 0 Joules
Learn more about work done here:
https://brainly.com/question/13662169?referrer=searchResults