Respuesta :
Year = 2014
Cost= $50 M - $5 M = $45 M
Rate =1.177%
Depreciation= 1.177% * $45 M = $529,650
Year=2015
Cost = $45 M
Rate= 2.564%
Depreciation= $45 M * 2.564% = $1,153,800
Year = 2016
Cost = $45 M
Rate =2.564%
Depreciation= $45 M * 2.564% = $1,153,800
Year = 2017
Cost = $45 M
Rate =2.564%
Depreciation= $45 M * 2.564% = $1,153,800
therefore, total depreciation= $1,153,800 + $1,153,800 + $1,153,800 + $529,650 = $3,991,050
Depreciation charges through 2017 = $3,991,050 .
The Depreciation charges through 2017, if property was sold in November 2017 will be $3,991,050.
Depreciation
In the following question we are provided with information as follows:
The Value of the Property in the year 2010 = $50M. The Company started leasing space in July of 2014.
Land was purchased for $5M, which means the Cost of property is now $50M - $5M = $45M. The Depreciation rate in 2014 is 1.17%,
Depreciation value in 2014 = $45M × 1.17 =Depreciation rate in 2016 = 2.5%, Depreciation value = $45M × 2.5% = $529,650
Depreciation rate in 2015 = 2.5%, which give Depreciation value in 2015 = $45M × 2.5% = $1,153,800.
Depreciation rate in 2016 = 2.5%, Depreciation value = $45M × 2.5% = $1,153,800.
Depreciation rate in 2017 = 2.5%, Depreciation value = $45M × 2.5% = $1,153,800.
Therefore, Total Depreciation value in 2017 = $529,650 + $1,153,800 + $1,153,800 + $1,153,800 = $3,991,050
Learn More about Depreciation here:
https://brainly.com/question/25297296