Answer:
The speed of m2 just before it hits the ground is 2.1 m/s
Explanation:
mass on the ground m1 = 30 kg
mass oat rest at the above the ground m2 = 35 kg
height of m2 above the ground =2.9 m
Let the tension on the string be taken as T
for the mass m2 to reach the ground, its force equation is given as
[tex]m_{2} g - T = m_{2}a[/tex] ....equ 1
where g is acceleration due to gravity = 9.81 m/s^2
and a is the acceleration with which it moves down
For mass m1 to move up, its force equation is
[tex]T - m_{1} g = m_{1} a[/tex]
[tex]T = m_{1}a + m_{1}g[/tex]
[tex]T = m_{1}(a + g)[/tex] ....equ 2
substituting T in equ 1, we have
[tex]m_{2} g - m_{1}(a+g) = m_{2}a[/tex]
imputing values, we have
[tex](35*9.81) - 30(a+9.81) = 35a[/tex]
[tex]343.35 - 30a-294.3 = 35a[/tex]
[tex]343.35 -294.3 = 35a+ 30a[/tex]
[tex]49.05 = 65a[/tex]
a = 49.05/65 = 0.755 m/s^2
The initial velocity of mass m2 = u = 0
acceleration of mass m2 = a = 0.755 m/s^2
distance to the ground = d = 2.9 m
final velocity = v = ?
using Newton's equation of motion
[tex]v^{2}= u^{2} + 2ad[/tex]
substituting values, we have
[tex]v^{2}= 0^{2} + 2*0.755*2.9[/tex]
[tex]v^{2}= 2*0.755*2.9 = 4.379\\v = \sqrt{4.379}[/tex]
v = 2.1 m/s