NEED HELP! What is the first step to solve the equation a=2d/t^2 , where a is acceleration, d is the distance, and t is time. If an object accelerates at a rate of 2(m/s^2) for 10 meters, what is the total time elapsed?

NEED HELP What is the first step to solve the equation a2dt2 where a is acceleration d is the distance and t is time If an object accelerates at a rate of 2ms2 class=

Respuesta :

Plug in a = 2 m/s^2 and d = 10 m, and solve for t (in s):

[tex]a=\dfrac{2d}{t^2}\iff2\dfrac{\rm m}{\mathrm s^2}=\dfrac{2\cdot10\,\mathrm m}{t^2}[/tex]

[tex]\implies t^2=\dfrac{20\,\rm m}{2\frac{\rm m}{\mathrm s^2}}=10\,\mathrm s^2[/tex]

[tex]\implies t=\sqrt{10}\,\mathrm s[/tex]

So the answer is C.

ACCESS MORE
EDU ACCESS