According to a study conducted by the Gallup Organization, the the proportion of Americans who are afraid to fly is 0.10. A random sample of 1100 Americans results in 121 {0.11} indicating that they are afraid to fly. What is the probability that the sample proportion is more than 0.11

Respuesta :

Answer: 0.1457

Step-by-step explanation:

Let p be the population proportion.

Given: The proportion of Americans who are afraid to fly is 0.10.

i.e. p= 0.10

Sample size : n= 1100

Sample proportion of Americans who are afraid to fly =[tex]\hat{p}=\dfrac{121}{1100}=0.11[/tex]

We assume that the population is normally distributed

Now, the probability that the sample proportion is more than 0.11:

[tex]P(\hat{p}>0.11)=P(\dfrac{\hat{p}-p}{\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}}}>\dfrac{0.11-0.10}{\sqrt{\dfrac{0.10(0.90)}{1100}}})\\\\=P(z>\dfrac{0.01}{0.0090453})\ \ \ [\because z=\dfrac{\hat{p}-p}{\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}}} ]\\\\=P(z>1.1055)\\\\=1-P(z\leq1.055)\\\\=1-0.8543=0.1457\ \ \ [\text{using z-table}][/tex]

Hence, the probability that the sample proportion is more than 0.11 = 0.1457

ACCESS MORE
EDU ACCESS