Store T sells apples at the lowest rate
Step-by-step explanation:
1st We need to make every statement in order of 1 pound. Then We will easily find the lowest rate of apple.
i) R sell 1.20 $ per pound.
ii) S sell 4 pounds for 5$
i.e S sell 1 pound for 5/4 = 1.25$
iii) T sell 3 pound for 3.48$
i.e T sell 1 pound for 3.48/3 = 1.16$
Analysing the above data I get,
Store T sells apples at the lowest rate