Respuesta :

Answer:

15) 2.08m

Step-by-step explanation:

We kow tanA= p/b

Here, A=33°

b=3.2m

Then,

tan33°=p/3.2

0.65=p/3.2

p=0.65*3.2

p=2.08

So, The height of tree is 2.08m

14) 59.58ft

tan50°=p/b

1.19=p/50

p=59.58ft

So, The height of signpost is 59.58ft

In both of these problems, we will be using trigonometry! Remember, SOH-CAH-TOA.

14. x = 13.5950 ft

Visualization of the problem is attached below.

We want to find out the opposite side to the angle, and we know the adjacent side. Therefore, we should use the tangent function.

tan(50) = x / 50

x = tan(50) * 50

x = 13.5950 ft (round off wherever you need)

15. x = 241.0016 m

The visualization of the problem is already given. We know the same information as we need in the previous problems, an angle and an adjacent side, and we want to find the opposite side. Therefore, we should use the tangent function.

tan(33) = x / 3.2

x = tan(33) * 3.2

x = 241.0016 (round off wherever you need)

Hope this helps!! :)

Ver imagen upandover
ACCESS MORE
EDU ACCESS