Answer:
(a) The value of the resistance is 3.431 Ω
(b) The value of the inductance is 0.0264 H
Explanation:
Given;
frequency of the source, f = 60 Hz
rms voltage, V-rms = 220 V
real power, Pr = 1500 W
apparent power, Pa = 4600 VA
(a). Determine the value of the resistance
[tex]P_r = I_{rms}^2R[/tex]
where;
R is resistance
[tex]I_{rms} = \frac{Apparent \ Power}{V_{rms}} \\\\I_{rms} = \frac{P_a}{V_{rms}}\\\\I_{rms}= \frac{4600}{220} \\\\I_{rms}= 20.91 \ A[/tex]
Resistance is calculated as;
[tex]R = \frac{P_r}{I_{rms}^2} \\\\R = \frac{1500}{(20.91)^2} \\\\R = 3.431 \ ohms[/tex]
(b). Determine the value of the inductance.
[tex]Q_L = I_{rms}^2 X_L[/tex]
where;
[tex]Q_L[/tex] is reactive power
[tex]X_L[/tex] is inductive reactance
[tex]Apparent \ power = \sqrt{Q_L^2 + P_r^2} \\\\P_a^2 = Q_L^2 + P_r^2\\\\Q_L^2 = P_a^2 - P_r^2\\\\Q_L^2 = 4600^2 - 1500^2\\\\Q_L^2 = 18910000\\\\Q_L = \sqrt{18910000}\\\\Q_L = 4348.56 \ VA[/tex]
inductive reactance is calculated as;
[tex]X_L = \frac{Q_L}{I_{rms}^2} \\\\X_L = \frac{4348.56}{(20.91)^2} \\\\X_L = 9.95 \ ohms[/tex]
inductance is calculated as;
[tex]X_L = \omega L\\\\X_L = 2\pi f L\\\\L = \frac{X_L}{2\pi f} \\\\L = \frac{9.95}{2\pi *60} \\\\L = 0.0264 \ H\\\\L = 26.4 \ mH[/tex]