Answer:
1. [tex]H_{0}[/tex] : p = 0.70 , [tex]H_{a}[/tex] : p > 0.70
2. Test Statistic : 0.54 , P value : 0.2946
3. Fail to reject null Hypothesis
4. No.
Step-by-step explanation:
1. Null hypothesis is 70% of children receive antibiotics.
Alternative hypothesis is more than 70% of children receive antibiotics.
2. Test statistic is calculated as;
z = [tex]\frac{p (1 - p)}{\sqrt{\frac{p (1-p}{n} )} }[/tex]
z = [tex]\frac{0.01}{0.0185}[/tex]
z = 0.54
3. p value is calculated as;
1 - right tailed probability
1 - 0.7054 = 0.2946