Answer:
422.5km
Step-by-step explanation:
Car A started from point P to point R in 11/4hrs by the speed of 70km/hr
Distance = speed × time
= 70×11/4
= 770/4
= 192.5km
Car B
Started from point R and headed to point S in 11/4 hrs by speed of 60km/hr
Distance travelled = speed × time
= 60× 11/4
= 660/4
= 165km
Distance travelled from P to Q
= PR+RS+SQ
= 192.5+65+165
= 422.5km