Respuesta :
Answer:
A) 5 MPa , 55 MPa
B) maximum stress = 55 MPa, maximum shear stress = 25 MPa
Explanation:
using the given Data
free surface of a solid body
α[tex]_{x}[/tex] = 50 MPa, α[tex]_{y}[/tex] = 10 MPa , t[tex]_{xy}[/tex] = -15 MPa
attached below is the detailed solution to the question


Answer:
I think its A) 5 MPa , 55 MPa
B) ms = 55 MPa, mss= 25 MPa
α = 50 MPa, α = 10 MPa , t = -15 MPa