contestada

A tiger leaps horizontally out of a tree that is 3.30 m high. He lands 5.30 m from the base of the tree. (Neglect any effects due to air resistance.)
Calculate the initial speed. (Express your answer to three significant figures.)
m/s Submit

Respuesta :

Answer:

The  initial velocity is  [tex]v_h = 8.66 \ m/s[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

    The height of the tree is  [tex]h = 3.30\ m[/tex]

    The distance of the position of landing from base  is  [tex]d = 5.30 \ m[/tex]

According to the second equation of motion

    [tex]h = u_o * t + \frac{1}{2} at^2[/tex]

[tex]Where\ u_o[/tex] is the initial velocity in the vertical axis  

           a  is equivalent to acceleration due to gravity which is positive because the tiger is downward

    So

     [tex]3 = 0 + 0.5 * 9.8 *t^2[/tex]

=>    [tex]t = \frac{3 }{9.8 * 0.5}[/tex]

      [tex]t = 0.6122\ s[/tex]

Now the initial velocity in the horizontal direction is mathematically evaluated as

         [tex]v_h = \frac{5.30}{0.6122}[/tex]

        [tex]v_h = 8.66 \ m/s[/tex]

 

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico