Answer:
The wavelength is [tex]\lambda = 91nm[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The energy required is [tex]E = 13.6 \ eV[/tex]
This energy needed in form of a photon can be mathematically represented as
[tex]E = \frac{h * c }{\lambda }[/tex]
where h is the Planck constant with a value [tex]h = 4.1357 * 10{-15} eV \cdot sec[/tex]
and c is the speed of light which is
substituting values
[tex]13.6 eV = \frac{ 4.1357 * 10^{-15} eV * 3.0*10^8 }{\lambda }[/tex]
= > [tex]\lambda = 9.1*10^{-8}[/tex]
[tex]\lambda = 91nm[/tex]