Consider the equilibrium system: N2O4 (g) = 2 NO2 (g) for which the Kp = 0.1134 at 25 C and deltaH rx is 58.03 kJ/mol. Assume that 1 mole of N2O4 and 2 moles of NO2 are introduced into a 5 L contains. What will be the equilibrium value of [N204]?
A) 0.358 M
B) 0.042 M
C) 0.0822 M
D) 0.928 M
E) 0.379 M

Respuesta :

Answer: The equilibrium value of [tex]N_2O_4[/tex] is 0.379 M

Explanation:

Equilibrium constant is the ratio of the concentration of products to the concentration of reactants each term raised to its stochiometric coefficients.

Using ideal gas equation : [tex]PV=nRT[/tex]

P = pressure of gas

V = volume of gas

n = no of moles

R = gas constant

T = Temperature

pressure of [tex]N_2O_4[/tex] = [tex]\frac{1\times 0.0821Latm/Kmol\times 298}{5L}=5atm[/tex]

pressure of [tex]NO_2[/tex] = [tex]\frac{2\times 0.0821Latm/Kmol\times 298}{5L}=10atm[/tex]

[tex]N_2O_4(g)\rightleftharpoons 2NO_2(g)[/tex]

at t= 0    5 atm                                10 atm

at eqm    (5-x) atm                          (10+2x) atm

[tex]K_p=\frac{[p_NO_2]^2}{[p_N_2O_4]}[/tex]

[tex]0.1134=\frac{(10+2x)^2}{(5-x)}[/tex]

[tex]x=-4.48[/tex]

pressure of [tex]N_2O_4[/tex] at equilibrium = (5-(-4.48))= 9.48 atm

pressure of [tex]N_2O_4[/tex] = [tex]\frac{n\times 0.0821Latm/Kmol\times 298}{V}[/tex]

9.48 = [tex]{M\times 0.0821Latm/Kmol\times 298}[/tex]

[tex]M=0.379[/tex]

Thus the equilibrium value of [tex]N_2O_4[/tex] is 0.379 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS