A 45.0 mL sample of 0.020 M acetic acid (HC2H3O2) is titrated with 0.020 M NaOH.? Determine the pH of the solution after adding 35.0 mL of any NaOH. (Ka of acetic acid is 1.8 x 10-5) HC2H3O2 (aq) + NaOH (aq) D NaC2H3O2(aq) + H2O (l) (Hint: Calculate new concentration and ICE table)

Respuesta :

Answer:

Explanation:

CH₃COOH + NaOH = CH₃COONa + H₂O .

.02M

CH₃COOH  = CH₃COO⁻ + H⁺

C                       xC             xC

Ka = xC . xC / C = x² C

1.8 x 10⁻⁵ = x² . .02

x² = 9 x 10⁻⁴

x = 3 x 10⁻²

= .03

concentration of H⁺ = xC = .03 . .02

= 6 x 10⁻⁴ M , volume =  45 x 10⁻³ L

moles of H⁺  = 6 X 10⁻⁴  x 45 x 10⁻³

= 270 x 10⁻⁷ moles

= 2.7 x 10⁻⁵ moles

concentration of NaOH = .0200 M , volume = 35 x 10⁻³ L

moles of Na OH = 2 X 10⁻²  x 35 x 10⁻³

= 70 x 10⁻⁵ moles

=  

NaOH is a strong base so it will dissociate fully .

there will be neutralisation reaction between the two .

Net NaOH remaining = (70 - 2.7 ) x 10⁻⁵ moles

= 67.3 x 10⁻⁵ moles of NaOH

Total volume = 45 + 35 = 80 x 10⁻³

concentration of NaOH after neutralisation.= 67.3  x 10⁻⁵ / 80 x 10⁻³ moles / L

= 8.4125  x 10⁻³ moles / L

OH⁻ = 8.4125  x 10⁻³

H⁺ = 10⁻¹⁴ / 8.4125  x 10⁻³

= 1.1887 x 10⁻¹²

pH = - log (  1.1887 x 10⁻¹² )

= 12 - log 1.1887

= 12 - .075

= 11.925 .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico