contestada

Suppose there is a uniform electric field pointing in the positive x-direction with a magnitude of 5.0 V/m. The electric potential is measured to be 50 V at the position x = 10 m. What is the electric potential at other positions?
Position [m] = (−20)--- (0.00) ---(10)--- (11)--- (99)
Electric Potential [V]=

Respuesta :

Answer:

Electric potential at position, x = -20 m, = -100 V

Electric potential at position, x = 0 m, = 0

Electric potential at position, x = 10 m, = 50 V

Electric potential at position, x = 11 m, = 55 V

Electric potential at position, x = 99 m, 495 V

Explanation:

Given;

magnitude of electric field, E = 5.0 V/m

at position x = 10 m, electric potential = 50 V

Electric potential at position, x = -20 m

V = Ex

V = 5 (-20)

V = -100 V

Electric potential at position, x = 0 m

V = Ex

V = 5(0)

V = 0

Electric potential at position, x = 10 m

V = Ex

V = 5(10)

V = 50 V

Electric potential at position, x = 11 m

V = Ex

V = 5(11)

V = 55 V

Electric potential at position, x = 99 m

V = Ex

V = 5(99)

V = 495 V

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico