The life of a Radio Shack record player is normally distributed with a mean of 3 years and a standard deviation of 1 years. Radio Shack guarantees its record players for 2 years.
Find the probability that a record player will last less than 2 years?
Answer:
the probability that a record player will last less than 2 years is 0.1586
Step-by-step explanation:
Given that:
A mean which is normally distributed = 3
and a standard deviation = 1
The objective is to find that a record player will last less than 2 years
Let X be the random variable
i.e
[tex]P(X<2) = P( \dfrac{X - \mu}{\sigma}<\dfrac{X - \mu}{\sigma})[/tex]
[tex]P(X<2) = P( \dfrac{2 - \mu}{\sigma}<\dfrac{2 - 3}{1})[/tex]
[tex]P(X<2) = P( Z< \dfrac{-1}{1})[/tex]
[tex]P(X<2) = P( Z< -1)[/tex]
From the standard normal tables :
[tex]P(X<2) = 1- P( Z< 1)[/tex]
[tex]P(X<2) = 1- 0.8414[/tex]
P(X < 2) = 0.1586
Therefore; the probability that a record player will last less than 2 years is 0.1586